Thursday, December 19, 2013

[Laravel] Denetim (Validation) Sınıfını AJAX ile Kullanmak

Server-side denetim işlemlerinin geçmişte kaldığını (kalması gerektiğini!) düşünüyorum. Daha iyi bir kullanıcı etkileşimi için de client-side yani sayfanın yenilenmeden onaylanması gerektiğini de...

Yanlız bu durumda bir sorun oluşmakta. Eğer sadece client-side denetim yaparsak yeterli bilgiye sahip kullanıcı bu denetimleri aşarak karşılaşmak istemediğimiz durumlar altına bizi sokabilir. Öyleyse klasik yoldan denetim yapıp bunu etkili bir biçimde kullanıcıya göstereceğiz, yani AJAX ile...

Vereceğim örneği hazırlığında bulunduğum basit bir destek sistemi üzerinden vereceğim. Böylelikle daha gerçek hayattan bir uygulama yapmış olacağız.

Laravel Artisan CLI'de php artisan controller:make TicketsController komutunu çalıştırarak bir resource controller oluşturuyoruz. işlerimiz bunun üzerinden yürüyecek.

Şimdi de Ticket ve TicketMessage adlarında iki adet birbirlerine one to many ilişkisiyle bağlı model oluşturacağız. Bunlar ./app/models klasöründe bulunmalı. Bu arada tablo yapılarını vermiyorum. Zaten gerekli yapıyı siz tahmin ediyorsunuz. ;PModellerimiz de hazır olduğuna göre artık podyuma çıkılabilir! (Pek yersiz bir mizah oldu bu, kabul.) ./controllers/TicketController.php'yi açıyoruz. Oradaki store metodu dışındakiler şimdilik bizi ilgilendirmiyor. store metodunda create metodunda verileri denetleyip, duruma göre AJAX ile cevap vereceğiz duruma göre veri kaydedip index metoduna göndereceğiz sayfayı. store metodununun içeriği şöyle:


Şimdi de AJAX iletişimini sağlayan JavaScript kodlarımızı verelim:

Bunun haricinde view'ları vermiyorum. Verilmek istenen mesaj ile alakalı olmadığından dolayı. view'lar tasarrımınıza göre özel olarak hazırlanmalıdır.

Kaynaklar

No comments:

Post a Comment